Samorozwój i kariera – garść sugestii doradcy zawodowego

Przekonaliśmy naszego doradcę z markowego serwisu ogłoszeń o pracę szukampracy.pl do opowiedzenia o swoich wnioskach dot. zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Tu poznasz opinie naszego gościa.

Curriculum vitae odgrywa niezmiernie ważną rolę w procesie rekrutacyjnym. Z tego powodu zanim przekażesz swoje CV rekruterowi, dokładnie je przejrzyj pod kątem hipotetycznych niedopatrzeń. Warto bowiem wiedzieć, iż jest grupa ewidentnych i niestety często pojawiających się omyłek w życiorysach zawodowych. Jakiego rodzaju?

1. Zbytnie rozwodzenie się albo nadmiar frazesów
W czasie pisania życiorysu zawodowego należy utrafić w rozwiązanie uśrednione. CV nie powinno być opisem dorobku naszych losów lub obszernym wypracowaniem, stąd trzy czwarte arkusza A4 odnośnie do własnego hobby to bez wątpienia przesyt. Nie powinno się mimo wszystko zmierzać w przeciwnym kierunku, tzn. stosować nadmiernej liczby ogólników. Wspominając choćby o swoim wykształceniu, dobrze jest wymienić dawną uczelnię wraz z adresem, kierunek, jaki ukończyliśmy, jak też okres nauki. Taka wzmianka jest dokładna i zapewnia przedsiębiorcy określoną wiedzę na temat naszej edukacji. Jeżeli zamierzamy wypowiedzieć się o własnych zamiłowaniach, nie przedstawiajmy ich po przecinku, nie piszmy też nagminnie powtarzających się frazesów typu: lubię literaturę (jaki gatunek preferujesz?), lubię kino (jakiego rodzaju?), lubię muzykę (słuchać muzyki, nucić, grać na gitarze?). Tego rodzaju ogólniki nie zawierają w rzeczywistości nazbyt treściwych informacji o nas. Dużo roztropniej wypowiedzieć się zwięźlej, lecz treściwiej, na przykład: lubię dzieła napisane przez Stanisława Wyspiańskiego, pasjonuję się filmografią Stevena Spielberga, lubię rysować pejzaże (zdobyłem nagrodę podczas wystawy ……….) itd. Takie adnotacje udowadniają, że posiadamy jakąś wymierną wiedzę w naszej dziedzinie, a nasze zamiłowania nie stanowią wyniku czystego przypadku.

2. Zanadto rozwlekłe CV
Częstym mankamentem jest także zbyt długie CV. Pożądaną wielkością będzie jedna, najwięcej dwie strony A4.

3. Niedobór klarowności, mało przystępny dokument
Tworząc CV, należy zastosować właściwy format, który wpłynie na jego przejrzystość oraz da taki efekt, że będzie ono czytelne. Niedostatek wspomnianych rzeczy może sprawić, iż rekruter nie zmusi się do przejrzenia naszego życiorysu zawodowego.

4. Nieodpowiednie formatowanie
Właściwie sformatowany tekst to tekst klarowny. Stąd kreując CV, pamiętaj m.in., by wdrożyć standaryzację systemu wyszczególniania lat lub chronologiczne przedstawianie kluczowych fragmentów przeszłości. Według obowiązujących standardów musisz również uporządkować swoją edukację i historię zatrudnienia od aktualnych do najdawniejszych faktów. Stroń także od ręcznego formatowania – brak tabulatorów, ręcznie opracowane listy bądź manualne ustawianie marginesów przedstawiają się wyjątkowo nieprofesjonalnie.

5. Nieodpowiednie zdjęcie
Poważnym mankamentem, który na nieszczęście notorycznie występuje w życiorysach zawodowych, jest niefortunna fotografia. Aż ciężko zrozumieć, iż nieustannie pojawiają się kandydaci dołączający do CV fotografię z wycieczki plenerowej bądź fotografię z drugą osobą. Tego typu zdjęcia są wręcz karygodne. Jeśli nie posiadamy poprawnego zdjęcia pasującego do naszego życiorysu – nie publikujmy go dla swojego dobra, zważywszy, iż nie jest to obowiązkowe. Przecież o tym, czy obejmiemy daną posadę, nie zadecyduje nasz wygląd, lecz nasze kompetencje.

6. Uchybienia ortograficzne oraz stylistyczne
Curriculum vitae pełne błędów dowodzi niedbałości, zatem zanim wyślesz czy wydrukujesz curriculum vitae, upewnij się, czy jest ono wolne od uchybień. Spróbuj usunąć pomniejsze literówki, skontroluj przecinki oraz styl.

Znajdź oferty https://szukampracy.pl/praca/zachodniopomorskie/szczecin